środa, 19 grudnia 2012

NEQ6 NEQ5 regulacja luzu na ślimacznicy.

Całkiem niedawno zakupiłem montaż paralaktyczny NEQ6 pro . Nie mając doświadczenia nie zdawałem sobie sprawy że istnieje możliwość regulacji luzu po między głównymi kołami zębatymi a ośkami ślimakowymi dwóch osi jakimi dysponuje montaż .Chciałem opisać w jaki sposób przeprowadzić oto tą regulację dlatego że miałem z tym problem a w internecie ciężko znaleźć materiał na tą przypadłość.1. Jak rozpoznać czy istnieje luz czy też go nie ma.

Po około miesiącu jak otrzymałem montaż pierwszy raz w gwieździstą noc zacząłem focić Jowisza i wszystko fajnie fajnie z takim małym szczegółem że gdy korygowałem kurs obiektu w kadrze kamery , przesuwając strzałką w pilocie na osi R.A.( oś rektascensji) do przodu lub do tył, zauważyłem że jest spory moment bezwładności. Czyli przez około 2sek obraz w kadrze kamery mimo zmiany kierunku obrotów się nie zmieniał. Z kolei na osi Dec. (oś deklinacji) przy zmianie obrotów na osi obiekt w kadrze reagował natychmiast. I te spostrzeżenia dały mi informacje że coś jest nie tak na osi R.A. A konkretnie luz między ośką ślimaka a głównym kołem zębatym osi.Przykład który opisuję może być wykorzystany do montażu NEQ6 jak i NEQ5 a także każdą z osi regulujemy w ten sam sposób . Dlatego też posłużę się fotkami skupiającej się na osi Dec dlatego że korzystniej wypadała perspektywa do tego opisu.
2. Jak skorygować luz ośki ślimaka z głównym kołem zębatym .
Aby rozpocząć regulację najlepiej jest gdy daną oś mamy w pionie to wtedy płytka do regulacji będzie w korzystnym położeniu czyli w poziomie i ułatwi nam to regulację. Poluzujemy 4 śruby widoczne na fotce w przypadku NEQ6 są to śruby na klucz imbusowy 5mm nie wiem jakie są w NeQ5.Następnie jak widzimy na dwóch fotkach mamy tak zwane pozycjonery takie małe otworki w których są małe wkręty na klucz imbusowy 2mm. W zależności czy chcemy zmniejszyć lub zwiększyć luz przesuwamy poluzowaną płytkę tymi pozycjonerami a następnie kontrujemy dociągając wcześniej poluzowane 4 śruby na płytce.

3. Kiedy jest dobrze wyregulowane?


Ważną Sprawą podczas regulacji jest to żeby za mocno nie zbliżyć osi ślimaka do głównego koła zębatego bo zbyt mocne zbliżenie spowoduje zbyt szybkie zużycie koła mosiężnego i skróci żywotność części montażu. Moja regulacja miała parę prób. Kierowałem się tym żeby nie był wyczuwalny ruch a sprawdzałem to po przez wycelowanie teleskopu na odległy naziemny obiekt i obserwowałem czy nie ma efektu bezwładności gdy pilotem zmieniałem kierunki obracania się osi montażu . Z kolei gdy mamy za mocno dociśniętą oś do koła głównego to wtedy gdy na przykład mamy ustawioną prędkość przesuwu na 2 przy załączeniu słychać głośniejszą pracę można to porównać z pracą nie regulowanej osi . Akustyka powinna być zbliżona.Gdy nie mamy różnic w akustyce oraz nie ma efektu bezwładności przy zmianie kierunku obrotów silnika możemy uważać że luz jest skorygowany i możemy się cieszyć stabilnym równym śledzeniem nocnych obiektów.


2 komentarze:

 1. Serdeczne dzieki za wskazowki. Tez mam problem z tym luzem i wasnie przeprowadziem kasowanie, oczywiscie nie za mocno.
  Pozdrawiam Grzegorz, przepraszam za polskie znaki ale cos mam z komputerem.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cieszę się że zawartość wpisu przyniosła pomoc Pozdrawiam.

   Usuń