niedziela, 7 kwietnia 2013

Kwietniowy SaturnZbliża się opozycja Planety Saturn można to łatwo rozpoznać chociażby po malejącym cieniu na pierścieniach.

Saturn 08.04.2013 godz 02.20

Pogoda nawet miło mnie zaskoczyła. Seeing przyzwoity, bardzo słaby wiatr . Można powiedzieć że warunki były odpowiednie.


Zastosowano soczewkę Barlowa x2 plik avi to 180sek około 9000 klatek

8 komentarzy:

 1. Ale ostry ten Saturn, czapki z głów .
  Pozdrawiam Kacper.

  OdpowiedzUsuń
 2. Gratulacje, Przemek czy ja dobrze widzę dwie przerwy w pierścieniu Saturna ? Szkoda że u mnie jest nisko i za lasem. :(

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Trudno powiedzieć Zdzisiu czy to 2 przerwy czy też artefakty . Ale za to fajnie widać różnice w odcieniu pierścieni za i przed szczeliną Cassiniego co zarazem pokazuje granice szczeliny biegnąca do okoła planety. Gdyż samą szczelnię na całym obrysie to już bardzo ciężko zrobić . Może kiedyś się uda ale napewno nie teraz kiedy Planeta jest tak nisko i przy mojej aperturze. Dzięki Zdzisiu za pochlebną opinie.
   :-)

   Usuń
  2. Kolega z innego forum Zdzisiu twierdzi że ta przerwa zarysowana to jest przerwa Ensckiego.Jeżeli to prawda to extra.

   Usuń
 3. Świetne zdjęcie. Ciekawy jestem ile trwało jego uchwycenie ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Kolego tak jak napisałem 180 sekund co uczyniło sumę 9000 klatek. Dzięki za opinię :-)

   Usuń
  2. Bardziej chodziło mi o całe przygotowanie do zdjęcia - odpowiednie ustawienie statywu, konfiguracji aparatu itd. Bo oczywistym jest, że to nie jest zdjęcie "pyknięte" automatem w pół sekundy z ręki ;)

   Usuń
  3. A teraz gdy doprecyzowałeś pytanie rozumiem co miałeś na myśli pisząc uchwycenie.Metoda zrobienia tej fotki to tak zwane avikowanie. Nie używa się do tego aparatu leczy szybkiej kamerki. W tym przypadku zastosowana była kamerka przemysłowa monochromatyczna Firefly MV USB FMVU-03MTM. Posiadam montaż paralaktyczny czyli odpowiednik statywu,który po przez silniki krokowe oraz program w pilocie montażu śledzi obiekt. Zebranie materiału do obróbki nie jest łatwe gdyż na to wpływają różne czynniki czyli apertura doświadczenie odpowiednie warunki atmosferyczne. po nagraniu pliku avi należy go obrobić czyli uśrednić powtarzające elementy a usunąć szum do tego służą programy chociażby opisane tutaj http://pmamot.blogspot.com/2012/12/co-to-jest-ten-stack.html. Zachęcam do czytania w moich wcześniejszych wpisach sporo jest napisane o zastosowanych technikach fotografowania planet pozdrawaim

   Usuń