czwartek, 2 stycznia 2014

Doba na Jowiszu

Choć do sporządzenia mapy udało mi się zebrać materiał w 100% to do prezentacji którą widzimy po niżej do pełnego obrotu zabrakło mi 1,5h . Stało się to z banalnego powodu. Dom przesłonił mi Jowisza :-)

  Jowisz 30-31.12.2013

Historia pliku i statystyki
Miałem przeczucie że będzie bezchmurna noc . Pomyślałem sobie że jest okazja zrobić fajną animację tym bardziej że na tarczy Planety miał się ukazać tranzyt księżyca Io.
Chciałem jednocześnie mieć materiał na kolorowe stacki żeby można było uzyskać kolorową mapę Jowisza.
Pomyślałem sobie że dobrym rozwiązaniem będzie nagrywanie kanałów R po 60s z taką samą pauzą i tak prze 1h. a po tym czasie rejestracja po 1x brakujących kanałów G.B. takich cykli miałem 8 . Co w rezultacie animacja którą widzimy to suma 164 GB zajętej przestrzeni na dysku z czego powstały 254 stacki.   Na stack przypadało średnio 2000 klatek mnożąc to razem wypada że na animację gif wykorzystano 508000 klatek .

Co widzimy ?

 Widać nachodzącą czarną kropkę oraz zaraz za nią białą . Czarna kropka to cięń odbijający się na Jowiszu .Biała kropka jest księżycem o nazwie Io. Wpatrując się uważnie widać pozornie że księżyc przesuwa się jakby szybciej względem widocznych struktur gazowych na Jowiszu.
Co jakiś czas widać również pobłyskiwanie odcienia Jowisza jest to chwila kiedy zbierałem materiał do kolorowej fotografii . Mogłem te pliki usunąć żeby nie było owych błysków lecz po przeprowadzonej  próbie zdecydowałem się jednak  pokazać cały materiał przez co nie widać takich szarpnięć w prezentacji . Nie co później widzimy jak mijają się 2 księżyce czyli wspominany Io oraz księżyc Europa . Który później znika w cieniu gazowego giganta.

9 komentarzy:

 1. Super Ci to wyszło :) Jak wyrównujesz fotki do animacji i w czym robisz animację?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Hej Przemo. autostakert2 utrzymuje pliki centralnie . I te stacki idą do programu Easy GIF animation. Jeszcze jedna uwaga przy teleskopie żeby pasy Jowisza były poziome względem kadru. Robię to obracając kamerką w wyciągu okularowym.

   Usuń
 2. Świetna animka, pozdrawiam Ignis

  OdpowiedzUsuń
 3. Suuuper animacja ja marzę o takiej od kilku lat.

  OdpowiedzUsuń
 4. No po prostu masakra! Przemek wykonałeś kawał genialnej roboty. Tylko ktoś kto kiedykolwiek próbował zarejestrować taki materiał, wie ile czasu, cierpliwości i dozy szczęścia trzeba na raz, aby coś takiego zrobić. Ciarki przechodzą mi po całym ciele jak oglądam twoje dzieło. Mistrzu... jesteś Wielki. Gratuluje cierpliwości. BRAWOOO!!! :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Tak jak napisałem na FA . Wielkie brawa .

  OdpowiedzUsuń
 6. REWELACJA, gratuluję wytrwałości!!! Piękny filmik :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Absolutnie genialne!!! Arcydzieło!!! Brak słów... by opisać emocje jak się to ogląda! Jestem pod ogromnym wrażeniem..tej animacji. Jesteś Mistrzem 🔝 🔝 🔝! Chylę czoła i jestem pełen podziwu 🙏 dla ogromnej wiedzy i pracy którą wykonałeś! Zarejestrować tak długą ekspozycję tranzytu niebywałe..! Przepiękna animacja i świetny opis objaśniający szczegóły jej wykonania! Rewelacja!
  Gratuluję 👏👏👏!!!
  Pozdrawiam, Robert

  OdpowiedzUsuń
 8. Dziękuję Wszystkim za słowa uznania . Wielka motywacja na przyszłość.

  OdpowiedzUsuń