niedziela, 16 grudnia 2012

Ostrzymy planetyDzisiaj opowiem o technice ostrzenia planet . A że teraz Jowisz na topie to o nim będzie mowa.

Już wiemy ze wcześniejszego artykułu co to stack . Po uśrednieniu szczegółów czas na ostrzenie, czyli wydobywanie ukrytych ostrych krawędzi. Do tego można posłużyć się dwoma programami pierwszy to registax.


Po obróbce stack przechodzimy do zakładki Wavelet.i po lewej jak widzimy na fotce są suwaczki i tu właśnie zaczyna się nimi manipulacja . Czym mamy większą aperturę mówiąc krótko większy teleskop tym bardziej możemy sobie pozwolić na przesuwanie suwaczków w prawo. Ja dysponuję teleskopem 8 cali i mimo dobrze zebranego materiału cudu się nie zrobi. Pozycje suwaczków ustawiamy na tak zwane wyczucie. Jest to sprawa indywidualna jest zależna od tego jaki obraz chcemy uzyskać. 

Na tym obrazie widzimy 5 identyczne obrazy. Z tym że są różnice wynikające z różnych poziomów ostrzenia.

pierwszy po lewej to surowa pojedyncza klatka klipu.

Drugi od lewej to obraz po stack u w programie autostakkert2 czysty stack. Trzeci od lewej to obraz po wyostrzeniu automatycznym również programem autostackker2 . Dwie pozostałe planetki to wynik ostrzenia programem registax6 . Każda z tych fotek ma wady i zalety. Aby dobrze złożyć R,G,B czy to ręcznie czy automatycznie fotka musi być w 80% obrobiona i wyostrzona jak np fotki z ilustracji pomiędzy 3 a 5 po złożeniu kanałów można resztę dopracować. Czwarta fotka charakteryzuje się mocnym kontrastem wcześniej przed ostrzeniem zastosowałem opcję rozmycie. Na piątej fotce widać sporo szczegółów ale jest to ceną prze ostrzenia obwodu planety oraz widać mocną granulację.
Program autostakkert2 ma pewną przewagę nad programem registax6 na początku sam idealnie centruje obiekt w kadrze oraz stack i wavelet przy obróbce wielu stack ów jednej sesji mamy powtarzalny rezultat . Wówczas ten materiał może nam posłużyć do wykonania animacji obrotu planety tak jak to widać w mojej poprzedniej grudniowej publikacji.
W dopieszczaniu tego tematy pomógł mi Mój Kolega Zdzisław Kołtek który może pochwalić się skarbnicą wiedzy w tematyce astro a to wszystko na Jego stronie .Serdecznie POLECAM.

2 komentarze:

  1. Ciekawe porównanie że ja na to nie wpadłem, ale dobrze jest się nawzajem uzupełniać. Czekam na inne tutoriale i opisy w miarę zdobywania wiedzy ;)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi

    1. Dzięki za opinie Zdzisiu . Taka opinia od Ciebie to dla mnie naprawdę zaszczyt.

      Usuń