piątek, 8 marca 2013

Saturn coraz bliżejTej zimy mieliśmy mało okazji do obserwacji nieba gdyż w Polsce nieustannie towarzyszyły nam fronty niskiego ciśnienia. Jednak czasem zdarzają się prześwity i wtedy dobrze jest ten czas wykorzystać.


I tak zrobiłem. 07.03.2013. Niebo pozbawione chmur, wolny czas od pracy i tylko czekać na godz. 4tą kiedy to Planeta Saturn jest najwyżej na niebie. Czyli jest to chwila kiedy obiekt jest na kierunku południowym.Saturn 07.03.2013 barlow x2

Jednak czyste niebo to nie jest gwarancja udanej sesji zdjęć gdyż przy takich powiększeniach wpływ na jakość mają różne czynniki .


Tej nocy warunki nie były łatwe mimo że seeing był dość poprawny, to nie udało się wystarczająco wyostrzyć obiektu. Powodem były zakłucenia w postaci przejrzystości czyli tak zwana transparentność . Wykres w histogramie dawał wynik 40% jakości pliku .


Trzeba poczekać na lepsze czasy. Opozycja Saturna już w kwietniu :-)
5 komentarzy:

 1. Odpowiedzi
  1. Dzięki
   Kacper za opinię .Nie chodzi o to że żeby wklejać tylko najlepsze foty gdyż jak wiemy pogoda w Polsce nie za bardzo służy sympatykom astrofoto . Blog i fora jest to forma zapisu w czasie w danym regionie i to jest fajne że cofając sie wstecz widzimy jakie warunki panowały na przestrzeni czasu. Kto wie czy nasze wypociny i opisy nie przetrwaja czasu o jakim nawet nie śnimy.

   Usuń
 2. No i super Przemek! przerwa Cassiniego doskonale widoczna! ja jeszcze wtym roku nie miałem warunków do obserwacji Saturna. Gratuluje :)

  OdpowiedzUsuń
 3. No i git, jak na razie jest mało zdjęć Saturna z terenów Polski. Może mnie się uda na zlocie bo z pod domu nici mam go za nisko.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wiem Zdzisławie pamiętam ze zeszłego sezonu jak pisałeś że blisko Ciebie rosną wysokie drzewa.Szkoda że nie będzie mnie wśród Was na zlocie bo na pewno będzie super . Pozdrawaim Was koledzy z Forum.

   Usuń