czwartek, 16 stycznia 2014

Kamerka ASI120MM

Wczoraj otrzymałem paczkę z Hong Kongu w której była oczekiwana monochromatyczna kamerka.
Planetarna ASI120MM . Kupiłem ją tutaj prosto ze strony producenta

Kamera ASI120MM
Nagrywanie do 215 fps przy zredukowanej rozdzielczości lub do 35 klatek na sekundę w pełnej rozdzielczości.
Posiada port Autoguider ST4 czyli zastosowanie kamerki nie ogranicza się tylko do kręcenia plików AVI do pozyskania obrazu Planet US . Ale także może być urządzeniem które będzie prowadzić montaż teleskopu przy długich ekspozycjach przy tak zwanej fotografii DS
Mały  rozmiar pojedynczego pixela 3,5 pozwoli na wydobycie większych szczegółów .


Po otwarciu pudełka ukazały się deklarowane akcesoria.
1.Kamerka
2.Nos 1,25
3. Dwa kable . jeden zasilający a drugi do prowadzenia montażu .
4.Szerokokątny obiektyw 150kąt
5. Płyta CD w której jest aplikacja ze sterownikiem oraz pomocne programy do astrofotografii.Po między samą matrycą a aluminiową obudową jest szklana szybka którą będzie łatwiej wyczyścić niż sama matrycę ,która zawsze przy takim zabiegu jest narażona na uszkodzenie.Jakość wykonania jest na wysokim poziomie .


Producent deklaruje przy pełnej klatce 35 fps . Nie udało mi się uzyskać takiego wyniku. Co się potem okazało . W ustawieniach jest opcja przepustowości przez port USB 2.0 .(USB tracker)
Domyślnie jest ustawiaone dla płynnego transferu na wartość 80%.
Jednakże można spróbować tą wartość zmienić ręcznie . Należy ręcznie odznaczyć Auto FPS Adjust i obserwować czy na ekranie nie ma zacięć .W moim przypadku klatki przy nastawie 98 zaczęły się spowalniać . Zdecydowałem zostawić na stabilnej wartości 95 . Co w rezultacie zyskałem przy pełnej klatce z 27 na 32 FPS a przy rejestracji plików Planet te 5 klatek przy pełnej rozdzielczości jest potrzebne . Chociażby po to żeby złapać Jowisza oraz jego księżyce.


Oto przykład na którym widzimy różnice w FPS . Zainstalowałem FireCapture v.23 i opcja USB tracker jest już w tej wersji programu. Ciekawostką jest także w wersji 2.3 odczyt temperatury czujnika matrycy czego na wersji 2.2 nie widziałem.

Teraz trzeba czekać na lepszą pogodę i wtedy się okaże co jest ten sprzęcik wart :-)

8 komentarzy:

 1. Czekam na pierwsze światło, można wiedzieć ile zapłaciłeś i gdzie zamawiałeś ? Na pewno trza się spodziewać sporej różnicy choćby np w czułości ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zamówiłem ze strony producenta http://www.zwoptical.com/Eng/Cameras/ASI120/index.asp. Kamerka z Hong Kongu przyleciała do mnie w 3 dni DHL em Cały czas śledziłem losy paczki . Na prawdę szybko się uwineli . Przykrą niespodzianką było zapłacenie cła 23% . Ale mimo tego Cieszę się że kamerka działa i nikt się nie pomylił. Bo gdyby ktoś przez pomyłkę wysłał mi colorową kamerkę to co wtedy . Z tego co oglądam w sieci recenzje tej kamerki oraz obrazy są niesamowitę . A ten mały rozmiar piksela też szok . Ale do puki się nie przekonam sam to nic nie mogę powiedzieć . Co mnie zaskoczyło to że niesamowicie można efektywnie podbijać gain co w firefly podnosząc tą wartość rozjaśniało się tło wraz z mocnym szumem.

   Usuń
 2. Clą ostro wszystkich - ostatnio ludzie z UK narzekali na ich forum. Myślę by ją kupić, ale raczej od TSa by się nie bawić w cło. Cena sumarycznie wyjdzie ta sama.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cieszy mnie fakt że kupujesz tą kamerkę Piotr . Na pewno obiektywnie i profesjonalnie ja ocenisz.

   Usuń
  2. Sprawdzimy jak to dobrze fotografuje chmury i znaczki :)

   Usuń
  3. No rzeczywiście pogoda ostatnio jak na Wenus . A Jowisz ucieka. Nadzieja zostaje na Marsa i Saturna ale to już nie to samo.

   Usuń
 3. Odpowiedzi
  1. Bardzo się Cieszę. Wiem jakie genialne fotki robiłeś na C11. Na 14stce coś nie strojiło. Nie mogę się doczekać. Pierwszego światła z ASI plus C14 . Oby tylko pogoda była. :-)

   Usuń