Jak to się zaczęło ?

Urodziłem się w 1970 roku . Moje zainteresowanie kosmosem zapoczątkowało pod koniec lat 90tych . Mój Brat kupując komputer kupił również Encyklopedie Wszechświata wydaną przez (optimus pascal).

 Przeglądając zawartość płyty byłem zauroczony całą tematyką oraz czułem niedosyt . Między czasie gdy już w Polsce zachodziły przemiany powstały komercyjne satelitarne programy telewizyjne, w których jednym z tematycznych programów Discovery był program SciTrek obecnie Discavery Science. Tam bały emitowane programy związane z kosmosem które Mój Tata nagrywał mi wówczas na Video ze względu na to że nie posiadałem owego pakietu. Kasety z programami o kosmosie oglądałem na okrągło i starałem sobie zapamiętywać informacje oraz dane z tych programów. Pamiętam że utkwił mi jeden odcinek programu o nazawie (Słoneczne imperium) , była tam pokazana animacja wschodu słońca na plutonie . Nie mogłem wyjść z podziwu gdy widziałem tak oddalone i słabo świecące słońce .Między czasie internet stawał się coraz bardziej dostępny dla zwykłych ludzi i myślałem o kupnie pierwszego teleskopu.W tamtych czasach jedną alternatywą była firma uniwersał z Żywca . Po E-mail owej rozmowie padło na wybór teleskopu bodajże nr 13 . Od 2003 roku ten teleskop mam do dzisiaj . Sam teleskop jest wykonany ręcznie i nie do końca dopracowany . Na szczęście to co najważniejsze w teleskopie to optyka a mówiąc dokładnie to zwierciadło główne wraz ze z zwierciadłem wtórnym są precyzyjnie obrobione co daję w rezultacie ostre obrazy . Co przekonałem się dopiero nie dawno . Przez te wszystkie lata obserwowałem na wizualu jasne planety oraz księżyc . W tym roku na wiosnę pojechałem na mój pierwszy zjazd z forum astronomicznego . Myślałem że jak kiedyś kupiłem mój teleskop który był jakby z górnej półki to że za wiele się nie zmieniło . Jak się jednak okazało na zlocie gdy zobaczyłem różnorodne sprzęty oraz co można przez nie zobaczyć. to zrozumiałem że rozwijanie mojego sprzętu na złocie jest bezsensowne. Nie przypuszczałem że przez teleskop, można tyle zobaczyć czyli  mgławice oraz galaktyki. Widok mnie oszołomił. Moje zdziwienie było spowodowane tym że mój sprzęt jest teleskopem o małej światło sile wynikającej z jego budowy oraz długiej ogniskowej.W 2011 roku zapisałem się do forum astronomicznego i zacząłem bawić się w rejestrowanie plików video w celu dokonania jednego ostrego obrazu planety. Dzięki kolegom z forum wiele się nauczyłem i cały czas zdobywam wiedzę. Od niedawna zacząłem modernizować mój sprzęcik. Zapraszam na prezentację sprzętu w stosownej zakładce.
3 komentarze:

 1. Ta historia ma dużo wspólnego z moją historią,
  może spotkamy się na zlocie w Zotomiu we wrześniu.
  Pozdrawiam Kacper

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jak już ktoś zarazi się tą pasją to już raczej do końca życia tak że witamy w klubie :-) . Co do wyjazdu do Zatomia to myślę że jakoś uda mi się czas na to zorganizować i będzie okazja się poznać . Nie śmiało napisze Do zobaczenia.

   Usuń
 2. ta strona jest lepsza niż google :)

  OdpowiedzUsuń