środa, 8 lipca 2015

Robimy panoramę Księżyca sesja 29.06.2015

W celu pozyskania obrazu księżyca można zastosować wiele technik . Wszystko zależy ile chcemy w to włożyć wysiłku oraz jaki efekt nas interesuje . Jedną z prostszych technik rejestracji obrazu Satelity jest umieszczenie aparatu w ognisku głównym i jeżeli ogniskowa na to pozwoli można pozyskać całą tarczę na jednej klatce . W przypadku lustrzanki sony alfa 700 czy też Cannon Eos 550D przy ogniskowej teleskopu 1500 udaje się pomieścić całą tarczę . Gdyby ktoś posiadał teleskop o nominalnej ogniskowej 750 to wiadomo że barlow x2 zwiększył by rozdzielczość i wówczas także mamy obraz księżyca na całej klatce. Czym bardziej wykorzystamy rozmiar matrycy tym jesteśmy w stanie uzyskać większy detal.
Obraz jednej klatki w ognisku 1500 sony alfa700

Taki obraz uzyskamy po wpięciu lustrzanki pod ognisko główne teleskopu. Można ten obraz wzmocnić po przez nałożenie wiele obrazów . W tym przykładzie zrobiłem 30 klatek które zostały uśrednione oraz wyostrzone programem registax6. 

30 klatek uśrednione i ostrzone w registax6

Tego wieczoru przejrzystość atmosfery była fatalna . ale i tak widać że składanie 30 klatek w porównaniu do pojedynczej klatki przyniosło zysk.

W celu pozyskaniu obrazu o większym detalu a także o zwiększonej rozdzielczości przy takim samym ogniku 1500 można zastosować technikę panoramowania , czyli zbieranie tak zwanych paneli , krótko mówiąc wycinki całości tarczy satelity. 
taki panel możemy pozyskać wykorzystując kamerkę planetarną lub jakiś webcam , Przy metodzie avikowania.

Metoda avikowania polega na strumieniowym rejestrowaniu obrazu po czym poddaje się taki film celem uzyskania jednego ostrego obrazu. Taki obraz nazywamy Stackiem ( Stack) . 


surowa klatka po lewej  a po prawej gotowy stack czyli jeden panel do panoramy.


Po prawej widać gotowy stack  porównując do obrazu po lewej widać znaczną różnicę w ostrości. Co prawda trochę przesadziłem z ostrzeniem oraz widać efekt przepalenia jednak moim celem było nauczyć się żeby pojedyncze panele stały sie jednorodnym obrazem w postaci całej tarczy księżyca w dobrej rozdzielczości. 

Są różne programy do łączenia paneli  
Program iMarge oraz  Microsoft image Composite Editor które bardzo ładnie opisał Kolega Alien na Swoim blogu. 

Ja próbowałem  łączenia paneli programem iMarge.

Złożony obraz z 19 paneli programem iMerge

Widać udało się poskładać całą tarczę księżyca po za małym fragmentem . Ciemny prostokąt to tak zwana dziura wynika to z pominięcia tego fragmentu przy nagrywaniu poszczególnych paneli. 

Do składania paneli można także użyć programu PhotoShop jak się okazało program bez problemu odnajduje punkty referencyjne wystarczy rozwinąć zakładkę plik /automatyzuj/
photomerge . Zaznaczamy nasze panele i obraz księżyca mamy dokładnie spasowany. Odcienie wyrównane 


Panorama księżyca z 19 paneli złożonych programem PhotoShop.
Tutaj obraz już dobrze się prezentuje
Oto zakończony projekt łączenia paneli w obraz panoramy. Brakujący element został zamaskowany z wyciętego obszaru pobliskich kraterów .

Podsumowanie .

Była to moja pierwsza próba łączenia paneli obraz daleki od doskonałości . Seeing był fatalny a także technika naświetlania oraz ostrzenia musi być w moim wykonaniu bardziej przemyślana . Na koniec porównanie obrazów wykonanych dwoma technikami stacki z pełnej klatki oraz stacki z avików (fragmenty satelity) 


Jeszcze na koniec wspomnę że zbieranie paneli nie jest takie proste gdyż można bardzo łatwo pominąć jakiś  fragment . Po rozmowie ze specjalistą od takich łączeń z Adamem Tomaszewskim dowiedziałem się że dobrą praktyką jest zrobienie co najmniej trzech sesji zbierania materiału paneli . Po pierwsze jest większa szansa że uda się pozyskać materiał na całość obiektu a także można wybrać ostrzejsze aviki gdyż jak wiadomo seeing zmienia się z minuty na minutę .

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz