wtorek, 11 kwietnia 2017

Jowisz sesja 09.04.2017

Już niestety po okresie opozycji. Ziemią każdego dnia oddala się od gazowego giganta . Nie ma co się martwić tym faktem. Jeszcze przez najbliższy miesiąc są szanse na uchwycenie dobrego detalu . Wszystko zależy od atmosfery ziemi. Oto wyniki tej że sesji.

Tradycyjnie ten sam zestaw
SW300/1500
ASI120MM
F20 RGB

Jowisz 2017-04-09-2150 UTC 10min

A teraz chronologicznie według czasu

Jowisz 2017-04-09-2119 UTC 10min
Jowisz 2017-04-09-2127 UTC 10min
Jowisz 2017-04-09-2135 UTC 10min
Jowisz 2017-04-09-2143 UTC 10min
Jowisz 2017-04-09-2151 UTC 10min

Jowisz 2017-04-09-2221 UTC 10min
Jowisz 2017-04-09-2243 UTC 10min
4 komentarze:

 1. Cześć, Pięknie wyglądają po kolei te 10min sekwencje Jowisza👏 niezależnie od drobnych subtelności w szczegółach. Rozumiem, że ten z 21.50 na samej górze odwróciles i lekko zrotowałeś, by wyglądał najbardziej "dynamicznie"? Trochę materiału nazbierałes.. Jak to znosi kamerka? Nie grzeje się..? Robisz krótkie przerwy?
  U mnie niestety zero sukcesu z kamerką .. Tzn szukacz siebie pięknie wycentrowalem z okularem tym niemniej po zapieciu kamerki i podłączeniu do laptopa nic szczególnego się nie wydarzyło. Zero obiektu. Wczoraj przy pełni Księżyca poobserwowwalem Jowisza.. Ponieważ mam AZ3 muszę co 20-30s mikroruchami centrowac planetę i szybko brać laptop by coś wykombinować i tak non stop jak interwał w sprincie 🏃 😂. Laptop widzi kamerkę ustawiam wydaje mi się sensowne parametry, ale nie mam pewności... Starałem się ustawić na maksa jasność obiektu. Ogniskowa się zmieniła po wyjęciu okularu i założeniu kamerki i usiłuje kręcąc pokrętłem ostrości coś wyłapać.. Niestety trzeba się nakręcić tam i z powrotem i jednocześnie wciąż ustawiać planetę na środku. Być może wówczas coś łatwiej przeoczyć.. Nie wiem jak znacząco różni się ogniskowa kamerki od okularu np 25mm (ile muszę pokręcić..) Być może powinienem ustawić maksymalnie duże pole widzenia kamerki by łatwiej zlokalizować planetę (ale nie wiem jakie mają być parametry) Generalnie próbowałem z programem FireCapture i Sharp... Pewnie na forach jest info o paru podstawowych ustawieniach.. Muszę to jednak zgłębić, a to wymaga jednak czasu.. (znowu off topic) Może przypadkiem.. znasz jakiś tutorial abc o ASI 120 / FireCapture (po polsku byłoby łatwiej)?
  Czekam na kolejne relacje z Księżycami Jowisza!
  Pozdrawiam, Robert

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Hej Robert.

   Dzięki za opinię . Kamerka dobrze się spisuje nic się nie grzeje a nawet powiedział bym że po przez skuteczny radiator to znaczy fabryczna aluminiowa obudowa , szybko Kamerka zbliża się do temperatury otoczenia. Teraz słuchaj nie wiem jaką używasz pod kamerkę ogniskową .Mówiąc krótko czym większa ogniskowa tym większe przybliżenie na przykład wykorzystując soczewką Barlowa. W moim przypadku kiedy mam okular 28mm i montuję kamerkę z Barlow x4 ogniskowa wówczas wynosi 6000 , to wtedy żeby złapać ostrość ( ognisko ) muszę zamontować przedłużkę jakieś powiedzmy 6cm czyli czym większa ogniskowa tym kamerka dalej od wyciągu okularowego. Na początku jak kupiłem teleskop moja kamerka w ognisku widziała pająka lustra wtórnego hi. Teraz moja rada . Jak ja bym nie znał odległości ogniska od matrycy kamery . Pierwsze co ustawiam w okularze tak żeby jowisz był w centrum obszaru . Następnie expozycję oraz gain ustawił bym na max i trzymając kamerkę w rękach w osi wyciągu szukał był obrazu planety na matrycy laptopa. a kiedy zobaczysz prześwietlony punkt to wiadomo że to Jowisz i kiedy już mniej więcej znasz odległość montujesz przedłużkę do wyciągu lub nie , bo nie wiem jakimi akcesoriami dysponujesz. Może faktycznie najpierw złap ognisko na księżycu będzie o wiele łatwiej . Ja mam to tak opanowane że szukanie Jowisza zajmuje mi parę sekund . Jak załapiesz metodę będzie o wiele łatwiej. Jak by co śmiało pisz .

   Pozdrawiam Przemek

   Usuń
 2. Cześć, Czyli kamerka jednym słowem naprawdę przyzwoita za przystępna cenę. Nie wiedziałem.. że dzięki aluminium szybko się schłodzi! Świetnie się czyta takie recenzje.
  Ok, zatem u mnie jest 1300mm plus Barlow 2x na początek wystarczy. Ależ sztuczka z trzymaniem w ręku tej kamerki 🙏! W życiu bym na to nie wpadł. Myślę że tak spróbuję i będę już wiedział mniej więcej jaka ma być długość przedluzki.. Znakomity trick! Teraz kamerka musi coś zobaczyć w ognisku okularu!!! Spróbuję w ten sposób z uwzględnieniem pozostałych elementów o których napisałeś teraz i poprzednio! Byle jako taka pogoda była. Dam znać na pewno - będę próbował do skutku! Nie po to mam kamerkę by leżała 😉! Wielkie dzięki raz jeszcze za życzliwą pomoc 👏👏👏🏆!!!
  Pozdrawiam, Robert

  OdpowiedzUsuń
 3. Jak już raz się zorientujesz na przyszłość będzie o wiele łatwiej . Powodzenia Robert.

  OdpowiedzUsuń