środa, 12 kwietnia 2017

Tranzyt Księżyca Europa na tarczy Jowisza sesja 09.04.2017

Ostatnie materiały z poprzedniej sesji . Tak się złożyło że pod koniec mojego nocnego dyżuru zbliżał się księżyc Europa do gazowego giganta. Tak się skupiłem na utrwalaniu poskładanych fotkach że zapomniałem o tym że kiedyś robiłem animację tranzytów i zakryć . Pomyślałem że dobrze będzie nakręcić parę klipów oto co udało się zarejestrować .


Tranzyt Księżyca Europa na Tarczy Jowisza . ( Czarna kropka to obraz cienia na Planecie)


obraz składa się z 54 stacków. każdy stack to wynik 30 sekund nagrywanego czasu. średnia FPS około 45. Przerwy po między sekwencjami nagrywania avików 30sek . Do animacji ustawiono czas 0,03sek

Wprawne oko zauważy jak miałem źle ustawioną kolimację . Przypatrując się na Europę kiedy to jeszcze ją widać na tle czarnego nieba można zauważyć  artefakty w postaci smug . Co prawda jest to efekt słabego seeingu jednak kiedy kolimacja była by centryczna to zakłócenie ujawniało by się w koło Księżyca proporcjonalnie. A jak widać skumulowało się to na godzinie trzeciej.

6 komentarzy:

 1. Cześć,
  Czytam raz po raz wspaniałą relację i podziwam kunszt animacji tranzytu Europy 👏🚀!!! Wow, chce się krzyknąć taki mały Księżyc prawie 700mln km od Ziemii i sobie podziwiamy jego cień na Jowiszu! Rewelacja 🔝! Super, że podajesz również parametry złożenia gif. Na dokładkę piszesz o takich subtelnosciach (kolimacja) których nie jest w stanie dostrzec, przynajmniej.. na razie 😊.
  Pozdrawiam, Robert

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki Robert za cenny wpis. Z czasem wszystko staje się łatwiejsze a i tak jeszcze sporo zostało do nauki. Mam nadzieję że w końcu trafie w tym sezonie chociaż 5 minut dobrego ostrzenia bo jak na razie nie trafiłem i dlatego mam taki niedosyt . Życzę ostrych obrazów .

   Pozdrawiam ;
   Przemek

   Usuń
 2. Ależ naprawdę przyjemnie się czyta tak szczegółowe opisy, bądź co bądź obserwacji i zjawisk,których sobie nie można ot tak zza okna pooglądać😉. Szczerze życzę seeingu 10/10 🔭📷 i oby trwał jak najdłużej! Ten tranzyt naprawdę jest mega rewelacyjny!
  Pozdrawiam, Robert

  OdpowiedzUsuń
 3. No to racja tego normalnie nie widać . A i do takiej animacji należy się przygotować i mieć szczęście. Zobacz tą animacje ta dała mi największą radość http://pmamot.blogspot.com/2014/01/doba-na-jowiszu.html
  Niestety w komentarzach link jest jako tekst trzeba go skopiować i wkleić .

  Pozdrawiam;
  Przemek

  OdpowiedzUsuń
 4. Właśnie zobaczyłem, przeczytałem i odlecialem... 🚀🚀🚀 po prostu... kosmiczna!!!
  Absolutnie genialna animacja!!! (pozwoliłem sobie na komentarz).
  Jesteś Mistrzem 🔝! Takie nieziemskie widoki można oglądać bez końca...
  Gratuluję!!! raz jeszcze fantastycznej pracy którą wykonałeś i się z nami podzieliłeś.
  Pozdrawiam, Robert

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ostatnio tak przeglądałem moje wpisy i nawet zapomniałem o tej sesji . Pamiętam że było bardzo zimno cała noc łącznie z wieczorem na dworze . Dostałem wtedy w kość . No cóż było jednak warto .Dziękuję za tak miłe słowa dobry motywator na przyszłość .

   Pozdrawiam ;
   Przemek

   Usuń