wtorek, 14 lipca 2015

Pluton - Historyczna chwila .

Właśnie przed chwilą sonda kosmiczna New Horizons przeleciała w najbliższej odległości od Planety Karłowatej Pluton . Dzisiaj W nocy można się spodziewać fotografii o bardzo dobrej rozdzielczości . 

Pluton 13.07.2015  16 h przed momentem największego zbliżenia. Sonda była 476000 mil (766000 km) od powierzchni.
 Żródło fotki

Chwila najbliższego zbliżenia.Cała ludzkość nigdy nie miała wcześniej okazji zobaczyć obrazów tej Planety karłowatej z takiej dobrej rozdzielczości. 

Czekamy na  najnowsze fotki .

!5.07.2015 NASA w godzinach wieczornych udostępniła fotografie księżyca Charon oraz fragment Planety w dobrej rozdzielczości

Charon 15.07.2015   źródło

Fragment Planety Pluton 15.07.2015  źródło


Jeszcze nigdy w historii ludzkości nie mieliśmy możliwości zobaczyć tak dobrych zdjęć tak odległej Planety. Skala 50 mil = 80 km . Naukowców zaskoczyło że na Plutonie brak kraterów po uderzeniowych . Natomiast widoczne są formacje górzyste. To co pozornie wygląda jak skały są to w rzeczywistości  zmrożone płyny . Możliwe że zachodzi tam do  jakiegoś rodzaju ruchu co z czasem zacierało by ewentualne kratery po uderzeniowe.

Czekamy za kolejnymi nowinkami.


3 komentarze:

 1. Piękna zdjęcia, aż ciężko teraz pomyśleć że Pluton nie jest oficjalnie planetą. Czekamy na dalsze losy misji New Horizons - prawdopodobny cel to planetoida MU69 w pasie Kuipera.

  Zapraszam również na mojego bloga: astropasja.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Strona którą się chwalisz zapowiada się doskonale . Myślę że z czasem będzie to kolejne źródło z którego będziemy czerpać wiedzę .GRATULUJĘ.

   Usuń