sobota, 11 kwietnia 2015

Szybka sesja Jowiszowa 10.04.2015

Po ostatniej akcji z zaćmieniem słońca od tamtego czasu  nie wystawiałem sprzętu.Wczoraj chciałem   sprawdzić czy coś złego nie przytrafiło się kamerce ASI po ostatnich łowach słonecznych. Okazało się że wszystko jest dobrze i kamerka dalej świetnie się spisuje.


Jowisz 10.04.2015 18:46 UT RGB 5min

Szybka sesja  spontaniczna bez specjalnych przygotowań . Nie czyszczona optyka , na polarną ustawione na oko , zero ustawień kolimacji  oraz bez specjalnej nadziei że uda się coś sensownego zarejestrować.
Zanim Podłączam kamerkę wcześniej zawsze orientuję Jowisza tak żeby był centralnie widoczny w okularze 25mm . Oglądając Jowisza przez okular widziałem że pasy są stabilne i nie falują a właśnie takiego obrazu się nie  spodziewałem gdyż z ciepłego dnia zaczęła spadać temperatura. 

Cała sesja trwała około 2 godziny Seeing momentami doskonały , ale były to naprawdę krótkie chwile które jak widać udało się wykorzystać.
Jowisz 10.04.2015 18:46 UT R 4min


Jowisz 10.04.2015 19:25 UT R 6min


Tak na ostro z przesadą ale  z daleka nawet ujdzie :)

4 komentarze:

 1. Odpowiedzi
  1. Dzięki Zdzisiu . Czasem przypadkowo idzie coś ustrzelić . Po obróbce sam byłem zdziwiony . Nie spodziewałem się tym bardziej że Jowisz już coraz dalej.

   Usuń
 2. Wiesz Przemek jednak co lustro to lustro ważna wielkość, aby wydobyć odpowiednio detale.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To prawda całkiem inna rozdzielczość . Jestem ciekaw w paśmie widzialnym jak będą wyglądały plamy na słońcu przy moim barllow x 4 . Jeszcze nie podłączałem ASI pod teleskop na słońce . Może w sobotę jak będzie w miarę to spróbuję.

   Usuń