czwartek, 6 lutego 2014

Jowisz 04.02.2014

Ostatnie trzy noce były pozbawiane chmur . Pewnie większość miłośników astrofoto  ten czas spożytkowała przy swoich instrumentach. Ja również zmotywowany nowymi zabawkami trzy wieczory spędziłem na dworze. Jednak wcale nie było tak wspaniale . Trafić na dobry seeing graniczył z cudem . Pierwszy wieczór po za tym że zmarzłem to nic nie udało mi się sensownego zarejestrować .Porywy wiatru oraz niestabilna atmosfera przez cały czas zmusiły mnie do kapitulacji. Podobno poprawiło się po północy lecz fakt że ten tydzień musiałem wstawać wcześnie do pracy nie pozwolił mi na tak długie przebywanie na dworze.
Drugiego dnia po godzinie 17stej postanowiłem odwiedzić kolegę  Adama Tomaszewskiego który mieszka w w Poznaniu . Czas około dwóch godzin spędziliśmy przy teleskopie Adama SW 200/1000 rejestrując obraz jak się później okazało bardzo wyraźnego księżyca . Przy okazji zrobiliśmy test jak zachowuje się kamerka ASI120MM vs point grey Chameleon . Obrazy z obu kamer zasadniczo nie różniły się po za faktem że ASI120MM rejestruje większą ilość klatek na sekundę . Po wizycie u Kolegi Adama pospiesznie pojechałem do domu . Po wczorajszej porażce miałem nadzieję że tym razem atmosfera będzie bardziej przejrzysta. Niestety było również kiepsko . Po za takim 10 minutowym tikiem . od godz 22.06 naszego czasu było naprawdę rewelacyjnie. udało mi się nagrać 7x1 minut dobrego materiału .


Jowisz 2014-02-04-2107 UT RGB

Na fotkę zastały wykorzystane siedem stacków każdy stack 2000klatek . 4X kanał R oraz 1X kanały RGB soczewka Barlowa x3

Jowisz 2014-02-04-2216 UT RRGB
Jowisz 2014-02-04-2107 UT BW


 Jowisz 2014-02-04

Ruch Jowisz to tylko osiem minut różnicy .
9 komentarzy:

 1. Przemo przępiękny Jowisz , rośnie nam nowy król planet.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Już Przemka z naszym skromnym sprzętem nie dogonimy ;)

   Usuń
  2. Dzięki za opinię . Panowie nie bądźcie tacy skromni Wasze wypociny naprawdę są wspaniałe. Mi jest łatwiej bo apertura robi swoje. Wiem jaki macie sprzęt i jakie cuda robicie. :-)

   Usuń
  3. Zobaczymy jak się zgra kamerka z Casegrainem ?

   Usuń
  4. Na pewno będzie dobry obraz Zdzisiu barlowx1.5 jasne filtry i będzie bajka . Z pewnością więcej wyciągniesz od SW 200/1000

   Usuń
 2. Pięknie Przemek, myślę, że powinieneś się przebranżowić na DSy, bo za chwile lepszej fotki Jowisza już nie zrobisz :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Może kiedyś się przestawię . Wiesz Igor Jowisz naprawdę mnie zachwyca ta jego nieprzewidywalność gazowych obłoków jest niesamowita. Zawsze chciałem na moich fotkach Jowiszowych mieć wyraźne te niebieskie chmurki równikowe bo tam się dzieje szaleństwo każdego dnia wiry mają odmienione struktury. Natomiast jeżeli chodzi o DS to wygląd mgławic nie zmieni się do końca mojego życia . Choć są niesamowicie piękne brak zmian mnie zasmuca.

   Usuń
 3. Zgadza się piękno jest w tych zmieniających się pasach. No a DS-y są jak by statyczne.

  OdpowiedzUsuń