wtorek, 19 lutego 2013

540 urodziny Mikołaja KopernikaMikołaj Kopernik 19 lutego 1473

Możemy być dumni z tego że Mikołaj Kopernik dokonał takiego spektakularnego odkrycia a jednocześnie jest to nasz rodak


POLAK  

Trochę wydaje się niesamowite że około 600 lat wstecz ludzie mieli tak zakrzywioną rzeczywistość . A przecież 600 lat do czasu panowania gatunku ludzkiego to naprawdę okres bardzo krótki . Trzeba też wielkiego geniuszu żeby odkryć prawdziwy stan rzeczy, oraz jak na tamte czasy to ogłosić. Gdyż teoria zwana (przewrotem kopernikowskim) mogła Mikołaja kosztować utratą życia gdyż w tamtych czasach kościół uważał takie poglądy za herezję . Przykładem tego była śmierć Giordano Bruno który został spalony na stosie za ogłoszenie swoich poglądów w których to po zapoznaniu się z odkryciem Kopernika poszedł krok dalej i ogłosił że gwiazdy to inne słońca przy których mogą również znajdować się inne światy czyli planety. I tak paradoksalnie został spalony za prawdę .
W sieci znalazłem ciekawy gif pokazujący jak mógł by wyglądać prawdziwy wizerunek Kopernika . Rekonstrukcje zrobiona przez nadkom. mgr.Dariusza Zajdera w centralnym laboratorium kryminalistycznym komendy głównej Policji w Wa-wie

4 komentarze:

 1. wygląda staro, brzydko i głupio... nie bylo innych obrazów?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No cóż Ja nie oceniam ludzi po wyglądzie a skoro mógł tak naprawdę wyglądać to dlaczego by nie umieścić tej fotki . Osobiście jestem pełen podziwu Dla Pana mgr. Dariusza Zajdera. Świetna robota (Nie zawsze Swiat wygląda tak jakim byśmy chcieli widzieć )

   Usuń
 2. Co do samego Kopernika to trudno odmówić mu śmiałości, przenikliwości i wielu talentów bo jak wiadomo zajmował się wieloma rzeczami oprócz astronomii, ale co do Bruno to ciekawy zlepek powstał w tym tekście. Bruno nie zajmował się ani astronomią ani nauka w jakiejkolwiek postaci, co więcej zachował się jedynie wyrok w którym wylicza sie że brat Bruno dopuścił się iluś tam występków natomiast nie opisuje się samej treści owej herezji. Czytałem natomiast że Bruno miał ponoć twierdzić ze jest wiele światów zamieszkanych i w związku z tym wszędzie tam musiał być Jezus w celu zbawienia ......... takie tezy jeżeli to prawda mogły jak sądzę spowodować zdecydowaną reakcje Świętego Oficjum. Dlatego nie mieszałbym Bruno z Kopernikami Galileuszami czy tam Keplerami. Podpada on raczej pod kategorie mistyków czy sekciarzy jakich ani wtedy ani dziś nie brakuje.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Istotnie Bruno był mistykiem czy też gawędziarzem. Raczej mało miał wspólnego z astronomią lecz jednym z jego ogłoszonych poglądów było stwierdzenie o innych światach. Jednak w moim opisie chodziło mi raczej o podkreślenie, jak to że na tamte czasy niezrozumiałe teorie wzbudzały wśród społeczności strach i często takich ludzi uważano za dziwaków lub szaleńców co w tamtych czasach tacy ludzie byli nie rzadko pozbawiani życia. Dlatego odkrycie Kopernika mogło się dla Niego różnie skończyć. Fajna dyskusja się zrobiło bardzo trafny i miły komentarz który pozwala zauważyć że to co robię i piszę na Moim blogu jest od czasu do czasu czytane z uwagą. Pozdrawiam oraz zachęcam do odwiedzin na Mojej stronie

   Usuń