niedziela, 22 grudnia 2013

Ganimedes na Tarczy Jowisza

Miałem szczęście i wykorzystałem przerwę w chmurach . Warunki były prawie doskonałe lecz przeszkadzał nieco wiejący wiatr który był do zniesienia.

Jowisz oraz Ganimedes 21.12.2013 godz 01:33 UTC

Do niedawna miałem kłopoty z naświetleniem kanału niebieskiego . Rozwiązałem ten problem kupując filtr jasno niebieski Teraz jest znaczna poprawa w odwzorowaniu barw. 

Jowisz oraz Ganimedes 20.12.2013 godz 23:44 UTCZrobiłem animowaną prezentację na której wyraźnie widzimy cień na tarczy planety i nadciągający z lewej strony księżyc Ganimedes . Takim ciekawym optycznym zjawiskiem jest to że gdy księżyc wchodzi na tarczę Jowisza zmienia odcień z jasnej na ciemną . Dzieje się tak gdyż księżyc z naszej perspektywy nachodzi na jaśniejsze pasma gazów . W zeszłorocznej mojej animacji kiedy to na tarczy  Jowisza widać było IO oraz jego cień.  Księżyc widziany z naszej perspektywy był na ciemniejszych warstwach gazów i dlatego obraz IO był jasny przez cały tranzyt.


 Natomiast na szybszej animacji  podczas tranzytu kiedy porównamy księżyc ze środkowymi gazami planety to wyraźnie widać że rotacja planety ma większą prędkość niż Ganimedes.

 Jowisz , po lewej Ganimedes na tarczy cień Ganimedes po prawej IO 20.12.2013 godz 23:11 UTC


Usytuowanie księżyców z dwóch perspektyw  trochę zabrakło żeby zarejestrować Europę


Jednak udało się ledwo na lewej krawędzi Księżyc EUROPA  :-)

1 komentarz: