czwartek, 15 czerwca 2017

Opozycja Saturna 15.06.2017

Dzisiaj jest opozycja Planety Saturn  . W jednej lini układają się Słońce ziemia oraz Saturn  , oznacza to że dystans Ziemi z Saturnem jest najmniejszy.  Nie ma to specjalnie większego wpływu na fotografowanie tej Planety .Orbita Saturna jest na tyle oddalana od ziemi że odczuwalny wpływ  do astrofoto jest niewielki Większy problem niż bliskość stanowi kapryśny Seeing który bezlitośnie degraduje detale w postaci artefaktów .

Zrobiłem dwie fotografie


Saturn w okresie opozycji 2017-06-14-2247 UT 5 min

Niestety nie udało  się w tej sesji zamknąć szczeliny Cassiniego. Zapewne obecność filtra który by wycinał długości fali  IR i UV wiele by pomógł . Ale  przyjdzie i czas na dobre filtry .   Pocieszające jest to że już tylko w przyszłym roku Saturn będzie nie znacznie niżej . Natomiast z każdym następnym rokiem będzie się wspinał coraz wyżej.


Saturn w okresie opozycji 2017-06-14 

Tutaj  Płaneta w ognisku głównym teleskopu ,oprócz tego załapały się księżyce
Od lewej : Tytan ,Dione, Enceladu, Tethys, oraz Rhea . Księżyce pomieszane są z gwiazdami dlatego po niżej wizualizacja porównawcza z programy Stellarium.2 komentarze:

  1. Król pierścieni Saturn w opozycji 2017 🔝🔭🔝 mimo obiektywnych trudności w uzyskaniu w pełni zadowalających efektów tj. niska wysokość czy kiepski seeing i tak powala swoim obrazem. Wspaniałe główne pierścienie rozciągające się na szerokość 250 000 km ze sławną przerwą Cassini 4 800 km dodają majestatu i niesamowitości, która zawsze zapada w pamięć po każdej obserwacji. Również niezwykle wygląda Saturn w otoczeniu 5 księżyców, zważywszy że Enceladus ma jedynie 504km średnicy, a odległość od Ziemii bagatela 1.350 mld km! Gratuluję! Pozdrawiam, Robert

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dziękuję za komentarz otoczmy cennymi danymi . Pięknie wypełnia mój wpis . Bardzo DZIĘKUJĘ i Pozdrawiam CIEBIE Robert .

      Usuń