środa, 25 września 2013

Jowisz przez filtr GSO nr 25

Ubiegłej nocy z 24/25.09.2013 . Niespodziewanie niebo było  pozbawione chmur.
Postanowiłem to wykorzystać  i trochę porobić klipy z wykorzystaniem nie dawno zakupionego filtra GSO czerwony nr.25
Jowisz 25.09.2013  02.30


Jowisz 25.09.2013  02.50
Oprócz czerwonego filtra również posłużyłem się soczewką Barlowa X2 gdyż chciałem się przekonać czy mimo mojej (ciemnej apertury) 200/3500. Jestem wstanie na tyle nazbierać ilość światła które pozwoli mi doświetlić stack.
Jest to bardzo trudne, gdyż filtr, soczewka oraz ciemna apertura a także kamera która mimo świetnych osiągów posiada niski współczynnik (gain) to wszystko sprawia że na matryce kamery wpada mocno zredukowane śiwatło.
Żeby osiągnąć wynik chociażby taki jak widzimy po wyżej , musiałem złożyć w całość 3 gotowe stacki składające się z klipów po 90 sek.
Jak na te wszystkie trudności oraz fakt że jest to teleskop 8 calowy oraz że Jowisz jest jeszcze daleko od ziemi , to sesję można uważać za udaną.
Przez całą noc również testowałem mój wynalazek który opisałem wcześniej . Czyli tak zwane zdmuchiwanie ciepła z matrycy. Tak naprawdę trudno powiedzieć czy to coś daję ,gdyż niestabilny seeing może nie odzwierciedlać prawdziwego  faktu stanu. Na dodatek miałem kłopoty z laptopem który był powodem niezapisanych plików z połowy nocki. Tak że sprawie nadmuchu będę dalej się przyglądał . Na pewno zauważalną różnicą było to że kamerka na obudowie była schłodzona co wcześniej zawsze odczuwalne było ciepło.


3 komentarze:

 1. Piknie już się boje co będzie podczas opozycji. Przemek skąd masz te nowe powiadomienie na górze bo to inne chyba niż miałeś ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki za pochlebny komentarz. A co do nowego powiadomienia to pewnie zauważyłeś że jak na nasze potrzeby jest on idealny . Zajmuje mało miejsca . Jest również linkiem który ożywia nasze zapomniane posty gdy coś tam dołożymy lub zmienimy . Oraz nie jest to odsyłacz do strony autora widgetu. Skrypt HTML powiadomienia wyślę Tobie Zdzisiu na PW w F.A.

   Usuń
 2. I know this article is late but have to admit the information in the article is very useful. Thanks for sharing. Criar email Hotmail

  OdpowiedzUsuń