niedziela, 16 lipca 2017

Obłoki srebrzyste.

W najdłuższych dniach roku jest szansa na uchwycenie dość rzadkiego zjawiska. Obłoki srebrzyste są to  oświetlane chmury w górnych warstwach atmosfery. Obserwacja możliwa jest tylko bardzo wczesnym rankiem . Wtedy to na ciemno granatowym niebie można zauważyć bardzo jasne cieniutkie obłoki chmur. Kontrast sprawia że chmury wyglądają jakby były w odcieniach srebra. Trzy lata czekałem na uchwycenie tego zjawiska. W końcu się udało.

Obłoki srebrzyste  03.07.2017

Trochę miałem szczęścia . Kiedy zobaczyłem obłoki nad ranem pobiegłem z aparatem w ustronne miejsce po sesji zdjęć z lustrzanki aparat przełączyłem na podgląd i okazało się że w aparacie nie ma karty pamięci na dodatek bateria na wskaźniku była już przekreślona. Na szczęście dysponowałem aparatem Brata po który pospiesznie pobiegłem. W pośpiechu nie zabrałem statywu . W zasadzie wszystkie fotki były poruszone. Czas ekspozycji 5sek. Robiąc zdjęcia liczyłem na to że właśnie zdjęcia mogą być poruszone momo że aparat był oparty bokiem o drzewo. W okolicy zauważyłem hydrant który pozwolił na stabilne ulokowanie lustrzanki . I to właśnie tą fotkę umieściłem po wyżej.

Wycięcie kanału niebieskiego daje taki efekt

2 komentarze:

  1. Przemku, Gratuluję uchwycenia tego rzadkiego wspaniałego zjawiska (osobiście nie miałem nigdy okazji) i opisu perypetii związanych z jego wykonaniem. Tak to już jest z martwymi rzeczami, że kiedy są naprawdę potrzebne to akurat nie można ich użyć 😂. Najważniejsze, że szczęśliwie udało się zakończyć sukcesem ten poranny wypad! Pozdrawiam, Robert

    OdpowiedzUsuń
  2. Żeby nie przypadek trzy lata temu też bym nie miał wiedzy że takie zjawisko występuje . Kiedyś w pracy na nocnej zmianie przeszedłem się i po raz pierwszy ujrzałem te niesamowite chmury . Potem Kolega Mariusz Rudziński którego serdecznie pozdrawiam , uświadomił mi upubliczniając swoje fotki że taki rodzaj chmur ma swoją nazwę. To było moje drugie spotkanie w życiu z obłokami srebrzystymi . Robienie zdjęć daje olbrzymią satysfakcję , biorąc pod uwagę że niemal wszyscy o tej porze się a ja szaleję z lustrzanką po polu .
    Dziękuję Robert za wpis oraz że przeglądasz systematycznie moją aktywność w dziedzinie ASTRO.

    OdpowiedzUsuń