czwartek, 6 lipca 2017

Pierwsze światło po czyszczeniu i kolimacji optyki SW300/1500

Parę dni z rzędu wystawiałem teleskop celem sprawdzenia poprawności złożenia optyki teleskopu po jego całkowitym czyszczeniu. Zrobiłem parę testów . Jeden to wygląd okręgów na nie zogniskowanej  gwieździe a także rejestracja obrazów kraterów księżyca czy nawet już oddalonego księżyca.


zdjęcie oraz poniższy film pokazuje dość centryczne zachowanie okręgu . Jednak jeszcze tak do końca nie znam się żeby stwierdzić 100% poprawność ustawienia kolimacji. Mam nadzieję że z czasem będę posiadał wiedzę na wyższym poziomie oraz zwiększy się skuteczność poprawnej kolimacji. Na obecną chwilę jestem zadowolony z przeprowadzonej całej operacji.Oto kilka przykładowych fotek z paru dni testów..
Jowisz 2017-07-05-1938 UT


Parę fotek z lustrzanki w ognisku głównym SW300/1500


Księżyc 02.07.2017 stack 12 klatek

Księżyc 03.07.2017 stack 9 klatek

2 komentarze:

 1. Teleskop po czyszczeniu lustra w bojach testowych m.in na Księżycu daje bardzo ładne wyraźne obrazy (Mare Imbrium, krater Plato, Archimedes czy Clavius) więc wszystko wskazuje na to, że operacja się udała. Jowisz też wygląda wciąż zacnie choć oczywiście okres dogodnych obserwacji już minął. Ostatecznie odpowiedź na Twoje wątpliwości przyjdzie poczekać na pełne sesje aczkolwiek wydaje się, że wszystko jest prawidłowo ustawione. Czekam na kolejne relacje! Pozdrawiam, Robert

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję za opinię . Też mi tak się wydaje że akcja czyszczenie wyszła na korzyść. Za często chyba też nie należy tego robić zawsze jakieś mikro straty w odbiciu pewnie są . Myślę że tak co trzy lata to odpowiedni czas na takie zabiegi.
   Pozdrawiam :
   Przemo :)

   Usuń