niedziela, 22 marca 2015

Zaćmienie Słońca 20.03.2015

Tym razem pogoda dopisała wszystko zagrało a to się rzadko zdarza . Oto relacja z tej sesji.

Sony ALFA 700 w ognisku głównym SW300/1500
Zaćmienie słońca 20.03.2015

Jedyna większa plama  widoczna na słońcu . 20.03.2015


No to zacznijmy od początku . 
Trzy dni przed zjawiskiem zaćmienia w sklepie internetowym zakupiłem folie Baadera . Okazało się że wszystkie sklepy z akcesoriami astro wysprzedały filtr słoneczny . Jedyny sklep który miał na stanie to DELTA OPTICAL  . Profesjonalnie zapakowane oraz błyskawiczny czas doręczenia .Sklep na najwyższym poziomie. 


Wycięta i sklejona oprawa do filtra . Pomalowałem czarną farbą matową żeby jakoś to w miarę wyglądało . Właśnie widzimy etap schnięcia na specjalnym wiaszaku :)Tutaj filtr już przyklejony do oprawy oraz usadzony na teleskopie.
 Można zauważyć użyto 2 detektory zapisu . Lustrzanka Sony Alfa 700 oraz kamerka planetarna ASI120MM . Do zamocowania kamerki musiałem dorobić specjalny kątownik z możliwością ustawienia w osi tak żeby oba obrazy czyli z lustrzanki oraz kamerki były centralnie widziane na matrycach detektorów. Nie było to takie łatwe . 


TUTAJ video


Film pokazuje Przygotowania jak widać emocje sięgają zenitu . Od północy zaczęły pokazywać się chmury jednak do końca zjawiska nie zdążyły przesłonić obrazu.
Jest to moje pierwsze doświadczenie jeżeli chodzi o rejestrację Słońca . Foto powyżej są to stacki każdy po 6 klatek obrobione w Registax 6 ostrzenie w Astra image oraz photoshopNa animację wykorzystano 123 klatki z sony alfa700 które zostały zamienione w plik gif w programie photoshop

Taka szybka animacja dla niecierpliwych.


Na zakończenie mojej prezentacji plik avi pokazujący zapis z kamerki ASI120MM 


Tutaj video

W programie FireCapture uruchomiłem funkcję timelapse. Czas wyzwolenia klatki ustawiony co 10 sek odczyt 30FPS co w rezultacie 2,5h zamyka się w czasie  30 sekund. Na początku animacji ukazuję się taki duch . Okazało się że na osi teleskopu ze słońcem w drogę pojawiła się latarnia uliczna. Przyznam że niesamowicie mnie to zaskoczyło . Trochę taki pech ale  z drugiej strony ten zapis jest niepowtarzalny i zawsze go rozpoznam . :)

Sesje uważam za bardzo udaną . 

6 komentarzy:

 1. Brawo Przemek - obserwacja satysfakcjonująca Ciebie, ale przy tym świetny fotoreportaż dla nas - czytelników. Jurek Ł.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję Jurku za miły komentarz . Na ASTROPOLIS widziałem Twoje poczynania ze słońcem i jestem pod wrażeniem fotki porównawczej na której ukazałeś góry na krawędzi obwodu . Coś pięknego.

   Usuń
 2. Cudowne zaćmienie księżyca LIVE !!! widać że lubisz astronomię - pozdrawiam tata

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cześć Tata.No tak jak napisałeś to zamiłowanie daje pewną radość oraz zadowolenie . Dzięki za miły komentarz pozdrawiam syn :)

   Usuń
 3. Przemo rewelacja, szczególnie podoba mi się filmik z przygotowań :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję Igor za komentarz tak właśnie sobie myślałem że takie krótkie filmiki oddają atmosferę całej sesji . Będę starał się częściej w taki sposób ubarwiać swoje wpisy.

   Usuń