wtorek, 13 czerwca 2017

Jowisz Podsumowanie sezonu 2016/2017

Nadszedł czas podsumowań . 

Sezon Obserwacji Planety Jowisz uważam za udany . Nie był on tak owocny jak w zeszłym roku . Najtrudniej było w tym sezonie spotkać dobry Seeing . Udało się to kolegom z forum noc z 12go na 13 Maja  była wyśmienita . Niestety musiałem w tym czasie być w pracy . Natomiast poszczęściło  mi się w Dzień Dziecka czyli 01.06.2017. To było moje najlepsze pół godziny sezonu .

 Średnia wysokość Planety w tym sezonie wynosiła w czasie górowania trochę powyżej 30 stopni siatki azymutalnej. Na przyszły sezon Jowisz znajdzie się o ponad 10 stopni niżej . To z pewnością bardzo utrudni zdobywanie ostrych obrazów naszym regionie .
Działa to w ten sposób . Takie zmienne wysokości są uwarunkowane obrotem osi ziemi . Upraszczając :kiedy w Polsce jest lato a opozycja Jowisza przypada na ten okres, wówczas Gazowy gigant jest najniżej horyzontu . Odwrotnie się dzieje kiedy w Polsce jest  zima  Wówczas w  okresie opozycji cieszymy się bardzo wysokim długim tranzytem Planety. Na korzyść dochodzi fakt że są to długie noce oraz  Seeing na takich wysokościach ma mniej do powiedzenia . Jedyny minus to zazwyczaj niskie temperatury . Co wcale nie oznacza że czym zimniej tym lepsza widoczność.


Jak już nie trudno dostrzec na obrazku powyżej  obrazy nie mają  takiego detalu . Nie mniej Ten rok wiele dla mnie  wniósł pozytywów . Na przykład potrafię powtarzalnie ostrzyć Planety dlatego też między innymi robię takie zestawienia porównawcze na których widać różnice parominutowe.  Do progresji mojej obróbki przekonały mnie próby zaglądnięcia do starych stacków  . obrobiłem Jowisza kiedy to warunki były niemal idealne po niżej przykład.


Oczywiście nie ma co popadać w euforię czy też samozachwyt . Sporo jeszcze jest do zrobienia . Ale chyba właśnie o to chodzi żeby z czasem ta pasja stała się bardzo dojrzała.

Chciałbym się jeszcze pochwalić z nawiązania doskonałych kontaktów Kolegów którzy cenią moje wyniki. Z wielką  ochotą przekazuję im informacje w zagadnieniach które już mam opanowane . Przemili Panowie to Grzegorz Sobolak oraz Robert Krawczyk . Chciałbym również podziękować za pomoc wszystkim Kolegom z różnych portali astronomicznych takich jak  Forumastronomiczne ,  Astropolis czy też   Astro CD. Nie będę wymieniał Nazwisk gdyż mogę kogoś pominąć i jednocześnie urazić .

Na zakończenie podsumowania taka mała wisienka na torcie :)

23.05.2017 dostałem E-Mail od Pana Peter Rosen który napisał zbiorowe podziękowanie skierowane do tych którzy przyczynili się do projektu zbierania obrazów do animacji . Chodzi tu o 91 Astroamatorów z całego świata którzy w tym okresie umieszczali swoje fotografie na stronie poświęconej tematyce Planet  PVOL.

Oto w skrócie cytat listu od Pana Petera

''  Jest to animacja Jowisza która pochodzi od ponad 1000 zdjęć wykonanych przez 91 Astroamatorów z całego świata. w okresie od 19.12.2014r do 31.03.2015r
Po zebraniu zdjęć zostały one zestrojone w cylindrycznym projekcie Cristoffera Svenskiego i Johanna Warell. Następnie poprawiono kolor , ułożono w sumie 54 kompletnych map , stworzone również mapy pośrednie aby spowolnić ruch . łącznie uczyniono 107 map Jowisza.
Film pokazuje ruch pasów chmur oraz obrót Wielkiej czerwonej Plamy wszystko przyspieszone milion razy. Pokazane są również umiejętności techniczne światowej społeczności amatorów fotografów planetarnych , aby móc osiągnąć ten wysoki poziom szczegółów , który można śledzić na całym świecie podczas 250 obrotów.
Dziękuję wszystkim za udział w tym projekcie. ,,

23.05.2017 fragment animacji ukazał się na linkowanym przez NASA serwisie APOD   w tym serwisie  umieszczane są fotografie dnia z całego świata o tematyce zdjęć astronomicznych.
08.02.2017 film w całości ukazał się również w servisie YouTube .

Na koniec filmu są wyszczególnione Nazwiska osób których to fotografie zostały wykorzystane do tej animacji . Ze zdumieniem odkryłem moje Nazwisko.  Jestem skromną osobą dlatego uważam że spotkał mnie ogromny zaszczyt .2 komentarze:

 1. Przemku, jednym zdaniem znakomite! i bardzo merytoryczne! podsumowanie sezonu obserwacji planety Jowisz w 2017 roku! Z przyjemnością się go czyta, a dodatkowo załączone zdjęcia pozwalają podziwiać detal jak i osiągnięty dalszy postęp w obróbce zdjęć. Wieńczące podsumowanie video klip "A journey to a Jupiter" opublikowane przez APOD i linkowane przez NASA jest tak znaminite, że stanowi samo w sobie komentarz 🔝! Pozostaje mi szczerze pogratulować osiągnięć 🔝🔭🔝🔭🔝 i życzyć motywacji w następnym roku! PS Jest mi również niezmiernie miło z nawiązanej znajomości i otrzymanych cennych praktycznych wskazówek bez których z pewnością nie byłbym w tym miejscu w którym jestem🔭. Bardzo za nie dziękuję! Pozdrawiam, Robert

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo dziękuję . Komentarz który napisałeś jest bardzo motywujący . Śledzę Robert Twoje poczynania to co pokazujesz na instagramie cieszy się taką ogromna popularnością . Biorąc pod uwagę że dysponujesz teleskopem soczewkowym o wielkości 102 mm ,tylko podziwiać można jakie doskonałe masz wyniki . Już nie wspomnę o tym że borykasz się z ręcznym prowadzeniem które z pewnością nie ułatwia rejestracji plików Planet. Tobie również Robert życzę udanych spotkań z kosmosem .

   Jeszcze raz dziękuje i pozdrawiam serdecznie .
   Przemek

   Usuń