Rozwój


Oto kilka Przykładów jak ewoluowała w moim przypadku  astrofotografia na przełomie lat. 



  



Na fotce jak widać mamy obraz nie najwyższych lotów , ale jest to moje pierwsze zarejestrowane zdjęcie planety Saturn. Data fotki to 20.09.2003r. Wówczas  nie miałem żadnej wiedzy oraz doświadczenia w zakresie obróbki astrofoto.


W 2005 roku Odkryłem że jest taki program który nazywa się Registax i spróbowałem sił po przez łączenie pojedyńczych klatek z przyłożonego aparatu do okulara od teleskopu.Oto pojedyncza klatka Planety Jowisz.




A na tej fotce poniżej widzimy mój pierwszy w życiu tak zwany (stack) .Stack to nic innego jak suma pojedyńczych klatek foto lub klatek filmu avi.

Jak widzimy szału nie ma ale jak na tamte czasy byłem bardzo zadowolony z tych fotek.
 W roku 2011 zacząłem robić pierwsze stacki przy użyciu kamerki analogowej i oto kolejna metamorfoza ,porównując do fotek poprzednich








 Na górnych fotkach widzimy surowe klatki z kamerki analogowej. A poniżej już wystackowany materiał . Można zauważyć że po przez zastosowanie kamerki można zyskać mnóstwo szczegółów co na pojedyńczej klatce nie jesteśmy wstanie tego zobaczyć



W roku 2012 we wrześniu kupiłem monochromatyczną kamerkę to znaczy kamerka która rejestruje odcienie szarości krótko mówiąc kamerka czarno biała. Zaletą takiej kamerki jest to że pojedynczy piksel rejestruje w jednym odcieniu a w przypadku kamerki kolorowej ten właśnie piksel musiał by się składać z 3 pod pikseli o 3 podstawowych widmach RGB czyli czerwony, zielony i niebieski. A ta przypadłość jest ceną w ostrości widzianych obiektów . 
Oto fotka która jest sumą około 8000 klatek zarejestrowana w czasie 2,5minuty.


Jowisz z 21.12.2012A teraz możemy sobie porównać zdjęcie z fotkami po wyżej .
W dalszym ciągu się uczę . Rozmyślam teraz o fotografii przy użyciu filtrów LRGB . Jaki będzie efekt? Mam nadzieję że może być tylko lepiej w końcu dopiero się uczę.

 Jowisz 30.12.2013
Minął rok od ostatniej aktualizacji i doczekałem się kolorowych fotek Jowisza po przez zastosowanie filtrów RGB. Ciekawe co wymyślę za rok :-)

Jowisz 06.02.2014

Tu również zamieszczam fotkę którą uważam za postęp w czasie . Ta fotka różni się od poprzedniej przez dołożoną soczewką Barlowa

Jowisz 2014-01-23-1819 UT

Kolejny skok do przodu . Zwiększono aperturę z 200/3500 na 300/1500 oraz zmieniona sostała kamerka Planetarna która okazała się światowym HITEM  kamerka ASI120MM

 Jowisz 2014-02-04-2107 UT
Tutaj widzimy fotkę wykonaną tym samym sprzętem co fotka powyżej lecz dodatkowo zastosowano kolorowe filtry

Jowisz 2015-02-01-2230 UT

Kolejne doświadczenie tym razem trafione świetne warunki oraz odnalezienia odpowiednich proporcji podczas ostrzenia

Jowisz 07.05.2016 2015 UT

Kolejna umiejętność ostrzenia na dużych rozdzielczościach





Kolejny skok do przodu to zmiana kamerki planetarnej o większej rozdzielczości a także większe doświadczenie w obróbce . 





1 komentarz:

  1. Wspaniałe studium na przestrzeni lat rozwoju i techniki i doświadczenia😃 Bardzo pomocny dla zaczynających przygodę z astro:)
    Pozdrawiam serdecznie, Robert

    OdpowiedzUsuń